BalletAndOpera.com  St. Petersburg City, Russia - ballet, opera, concert and show tickets.

OperaAndBallet.com home page
   VIEW CART  |   CHANGE CURRENCY  |  Your Account  |  HELP  |  
Toll Free (888) 885 7909
OperaAndBallet.com / BolshoiMoscow.com. Moscow, Russia - ballet, opera, concert and show tickets.
SCHEDULE
NEWS
FESTIVALS
Bolshoi
SEE MORE
STAGES
We accept Amex, Visa, MasterCard, JCB, Diner
   SEE MARIINSKY TICKETS
(ST. PETERSBURG)
Ballet Show "Summer Seasons" by Russian National Ballet Theatre Classical Ballet Festival
Hello. Returning customer? Sign in. New customer? Start here
Artem Ovcharenko (Dancer)

Biography

Born in Dnepropetrovsk (Ukraine). He began to study dance at Dnepropetrovsk Ballet School, then he entered the Bolshoi Ballet Academy (class of Alexander Bondarenko). 
In 2007, after graduation from MCA he joined the Bolshoi Ballet Company where he started to rehearse with Nikolai Tsiskaridze. Now his master-repetiteur is Nikolai Fadeyechev.

Repertoire

2007 
Policmen (Cipollino by K. Khachaturyan, choreography by G.Mayorov) 
French Doll (Nutcracker by P. Tcaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)

2008 
Part in Class Concert to music by A.Glazunov, A. Lyadov, A. Rubinstein, D. Shostakovich (choreography by A. Messerer) 
Fisherman (C. Pugni’s La Fille du Pharaon, P. Lacotte production after M. Petipa) 
Bluebird (The Sleeping Beauty by P.Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich’s version) 
The Nutcracker-Prince (Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich) 
Soloist part III (Symphony in C to music by G. Bizet, choreography by G. Balanchine)

2009 
Frantz (Coppelia by L. Delibes, choreography by M. Petipa and E. Cecchetti; revival and new choreographic version by S. Vikharev) 
Grand Pas (Raimonda by A.Glazunov, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version) 
James (H. Levenskiold’s La Sylphide; choreography by A. Bournonville, J. Kobborg's version) 
Little Count Cherry (Cipollino
Albert (creation at Bolshoi Theatre), Phoebus (C. Pugni’s La Esmeralda, choreography by M. Petipa, production and new choreographic version by Y. Burlaka, V. Medvedev)

2010 
Romeo (Romeo and Juliet by S. Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich) 
Petrushka (Petrushka by I. Stravinsky choreography by M. Fokine, new choreographic version by S. Vikharev) 
Jean de Brienne (Raimonda by A.Glazunov, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version) 
Lord Wilson/Taor (La Fille du Pharao by C. Pugni, P. Lacotte production after M. Petipa) — debuted on Bolhsoi Theatre’s tour to Beijing

2011 
Count Albrecht (A. Adam's Giselle, choreography by J. Coralli, J. Perrot, M. Petipa, Y. Grigorovich's version) 
Antoine Mistral (B. Asfiev’s The Flames of Paris, production and new choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen) 
1st Ballet Dancer (Illusions perdues by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky) — creation at Bolshoi Theatre 
Part in Chroma to music by J. Talbot and J. White (choreography by W. McGregor) — among the creators at the Bolshoi Theatr
Part in The Symphony of Psalms to music by I. Stravinsky (choreography by J. Kylian) — among the creators at the Bolshoi Theatre 
Prince Desire (The Sleeping Beauty)

2012 
Student (Anyuta to music of V. Gavrilin, choreography by V. Vasiliev) 
Prince Siegfried (Swan Lake by P.Tchaikovsky, second Y. Grigorovich's version) 
Soloist in Dance with Fans (A. Adam's Le Corsaire, choreography by M. Petipa, production and new choreography by A. Ratmansky and Y.Burlaka) 
Two couples (Classical Symphony to music by S. Prokofiev, choreography by Y. Possokhov) 
Duet (Dream of Dream to music by S. Rachmaninov, choreography by J. Elo) 
Apollon (Apollon Musagète by I. Stravinsky, choreography by G. Balanchine) 
Prince Kurbsky (Ivan the Terrible to music by S. Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich) 
Piggy-wiggy (Moidodyr by E. Podgayts, choreography by Y. Smekalov) 

2013 
The Leading Couple
 (Classical Symphony) — debuted on the Bolshoi Ballet tour to Yekaterinburg 
The leading couple in Diamonds
 (Part III of Jewels, music by P. Tchaikovsky, choreography by G. Balanchine)
Lensky (Onegin to music by P.Tchaikovsky, choreography by J. Cranko) 
The title part (Marco Spada by D.-F.-E. Auber, P. Lacotte production) 

2014 
Armand Duval
 (Lady of the Camellias to music by F. Chopin, choreography by J. Neumeier) 
Lucentio (The Taming of the Shrew to music by D. Shostacovich, choreography by J.-Ch. Mailot) 

2015 
Hamlet
 (Hamlet to music by D. Shostakovich, D. Donnelan and R. Poklitary production) 
Pechorin (A Hero of Our Time by I. Demutsky, Taman part, choreography by Y. Possokhov, director K. Serebrennikov) — creation 

2016 
Basilio
 (Don Quixote by L. Minkus, choreography by M. Petipa, A. Gorsky, second A. Fadeyechev’s version)

In 2009, he took part in the opening night performance of G. Getty’s The Oath of the Ushers (choreography by V. Vassiliev) on the New Scene of the Bolshoi Theatre as part of the Russian National Orchestra festival. He danced Edgar.

Tours

In 2011, he appeared as Phoebus in La Esmeralda (production by Y. Burlaka and V. Medvedev) with the Berlin State Ballet (Yana Salenko as Esmeralda). 
In 2015, he performed the part of Armand in Lady of the Camellias (choreography be J. Neimeier) with Bavarian State Ballet (Daria Sukhorukova as Marguerite); 
performed Count Albrecht at the XIII festival In Honor of Galina Ulanova (Yoshkar-Ola) with the ballet company of Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre (Olga Chelpanova as Giselle); 
also performed Prince Siegfried at the XLIII May Opera Evenings festival with Macedonian Ballet (Skopje, Nina Kaptsova as Odette/Odile).

Awards

2006 — he received the 1st prize (in one of the age groups of lassics category) at the International choreographic festival-competition for children and youth The Dancing Olympus (Berlin).

2008 — he won the 1st prize at the Open competition of Russian ballet dancersArabesque in Perm, also he became the recipient of Marius Petipa prize established by The Ural Perl — the Perm Non-governmental foundation for support and development of the Perm Opera and Ballet theatre n.a. P.I. Tchaikovsky and the Press Jury prizeFor adherence to Moscow school of classical dance traditions; 
the same year he won the youth grant of the award Triumph.

2009 — he won a Special prize To the best partner at the XI International  Ballet Competition in Moscow, and was awarded the Ballet magazine Soul of Dance prize (The Rising Starnomination). 
2012 — The Best Duet (with Anna Tikhomirova) title of the Bolshoi Ballet project (TV, Russia – Kultura channel).


Biography

Born in Dnepropetrovsk (Ukraine). He began to study dance at Dnepropetrovsk Ballet School, then he entered the Bolshoi Ballet Academy (class of Alexander Bondarenko). 
In 2007, after graduation from MCA he joined the Bolshoi Ballet Company where he started to rehearse with Nikolai Tsiskaridze. Now his master-repetiteur is Nikolai Fadeyechev.

Repertoire

2007 
Policmen (Cipollino by K. Khachaturyan, choreography by G.Mayorov) 
French Doll (Nutcracker by P. Tcaikovsky, choreography by Y. Grigorovich)

2008 
Part in Class Concert to music by A.Glazunov, A. Lyadov, A. Rubinstein, D. Shostakovich (choreography by A. Messerer) 
Fisherman (C. Pugni’s La Fille du Pharaon, P. Lacotte production after M. Petipa) 
Bluebird (The Sleeping Beauty by P.Tchaikovsky, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich’s version) 
The Nutcracker-Prince (Nutcracker by P. Tchaikovsky, choreography by Y. Grigorovich) 
Soloist part III (Symphony in C to music by G. Bizet, choreography by G. Balanchine)

2009 
Frantz (Coppelia by L. Delibes, choreography by M. Petipa and E. Cecchetti; revival and new choreographic version by S. Vikharev) 
Grand Pas (Raimonda by A.Glazunov, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version) 
James (H. Levenskiold’s La Sylphide; choreography by A. Bournonville, J. Kobborg's version) 
Little Count Cherry (Cipollino
Albert (creation at Bolshoi Theatre), Phoebus (C. Pugni’s La Esmeralda, choreography by M. Petipa, production and new choreographic version by Y. Burlaka, V. Medvedev)

2010 
Romeo (Romeo and Juliet by S. Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich) 
Petrushka (Petrushka by I. Stravinsky choreography by M. Fokine, new choreographic version by S. Vikharev) 
Jean de Brienne (Raimonda by A.Glazunov, choreography by M. Petipa, Y. Grigorovich's version) 
Lord Wilson/Taor (La Fille du Pharao by C. Pugni, P. Lacotte production after M. Petipa) — debuted on Bolhsoi Theatre’s tour to Beijing

2011 
Count Albrecht (A. Adam's Giselle, choreography by J. Coralli, J. Perrot, M. Petipa, Y. Grigorovich's version) 
Antoine Mistral (B. Asfiev’s The Flames of Paris, production and new choreography by A. Ratmansky after V. Vainonen) 
1st Ballet Dancer (Illusions perdues by L. Desyatnikov, choreography by A. Ratmansky) — creation at Bolshoi Theatre 
Part in Chroma to music by J. Talbot and J. White (choreography by W. McGregor) — among the creators at the Bolshoi Theatr
Part in The Symphony of Psalms to music by I. Stravinsky (choreography by J. Kylian) — among the creators at the Bolshoi Theatre 
Prince Desire (The Sleeping Beauty)

2012 
Student (Anyuta to music of V. Gavrilin, choreography by V. Vasiliev) 
Prince Siegfried (Swan Lake by P.Tchaikovsky, second Y. Grigorovich's version) 
Soloist in Dance with Fans (A. Adam's Le Corsaire, choreography by M. Petipa, production and new choreography by A. Ratmansky and Y.Burlaka) 
Two couples (Classical Symphony to music by S. Prokofiev, choreography by Y. Possokhov) 
Duet (Dream of Dream to music by S. Rachmaninov, choreography by J. Elo) 
Apollon (Apollon Musagète by I. Stravinsky, choreography by G. Balanchine) 
Prince Kurbsky (Ivan the Terrible to music by S. Prokofiev, choreography by Y. Grigorovich) 
Piggy-wiggy (Moidodyr by E. Podgayts, choreography by Y. Smekalov) 

2013 
The Leading Couple
 (Classical Symphony) — debuted on the Bolshoi Ballet tour to Yekaterinburg 
The leading couple in Diamonds
 (Part III of Jewels, music by P. Tchaikovsky, choreography by G. Balanchine)
Lensky (Onegin to music by P.Tchaikovsky, choreography by J. Cranko) 
The title part (Marco Spada by D.-F.-E. Auber, P. Lacotte production) 

2014 
Armand Duval
 (Lady of the Camellias to music by F. Chopin, choreography by J. Neumeier) 
Lucentio (The Taming of the Shrew to music by D. Shostacovich, choreography by J.-Ch. Mailot) 

2015 
Hamlet
 (Hamlet to music by D. Shostakovich, D. Donnelan and R. Poklitary production) 
Pechorin (A Hero of Our Time by I. Demutsky, Taman part, choreography by Y. Possokhov, director K. Serebrennikov) — creation 

2016 
Basilio
 (Don Quixote by L. Minkus, choreography by M. Petipa, A. Gorsky, second A. Fadeyechev’s version)

In 2009, he took part in the opening night performance of G. Getty’s The Oath of the Ushers (choreography by V. Vassiliev) on the New Scene of the Bolshoi Theatre as part of the Russian National Orchestra festival. He danced Edgar.

Tours

In 2011, he appeared as Phoebus in La Esmeralda (production by Y. Burlaka and V. Medvedev) with the Berlin State Ballet (Yana Salenko as Esmeralda). 
In 2015, he performed the part of Armand in Lady of the Camellias (choreography be J. Neimeier) with Bavarian State Ballet (Daria Sukhorukova as Marguerite); 
performed Count Albrecht at the XIII festival In Honor of Galina Ulanova (Yoshkar-Ola) with the ballet company of Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre (Olga Chelpanova as Giselle); 
also performed Prince Siegfried at the XLIII May Opera Evenings festival with Macedonian Ballet (Skopje, Nina Kaptsova as Odette/Odile).





Bolshoi Theatre - "Lost illusions" - Diana Vishneva / Vladislav Lantratov / Artem Ovcharenko 02.02.2014
 
About This Video
15:32


Feedback
If you need help or have a question for Customer Service, contact us.
Is there any other feedback you would like to provide? Click here
HELP SECTION. Your remarks and offers send to the address: info@OperaAndBallet.com
© Ballet and Opera Ltd, 1995-2018
Select preferred currency:

BAO   SHRT   LINK   LND